پله پیچ

پله پیچ, پله گرد و پله مارپیچ

به طور کلی در صورتی که بخواهیم تعریفی از پله گرد و مارپیچ داشته باشیم, باید بگوییم که این پله هم همانند پله های معمولی دیگر یک راه ارتباطی است که دو سطح با ارتفاع مختلف را به هم ارتباط می دهد و هر شخص با صرف انرژی خود آن مسیر را طی کرده به ارتفاع بالاتر می رود. وظیفه کف پله در پله پبچ به عنوان تکیه گاهی برای پا به هنگام بالا رفتن می باشد.

ابعاد ویلا و ارتفاع کف به کف سقفها جهت محاسبه و طراحی مناسب راه پله پیچ  که باید به صورت دقیق  و مهندس اجرا گردد

مورد نیاز میباشد.

 هر ویلا و یا منزل و فروشگاهی که نیاز به پله دارد و طراحی پله پیچ در آن با فضای دیگر فرق دارد.

پله پیچ ها نیم طبقه ها را به هم وصل می کنند و همانند یک مجسمه و اثر هنری در وسط سالن مجلل یک ساختمان ویا و یلا خودنمایی می کنند. یکی از دلایل استفاده از راه پله گرد زیبایی خاص و شگفت انگیز آن در محیط اطراف و فضایی که در آن قرار گرفته است می باشد. به همین دلیل در گذشته از پله های مارپیچ در قصرها و خانه های مجلل افراد ثروتمند و توانمند استفاده می گردید.

یکی دیگر از دلایل انتخاب پله پیچ این است که نسبت به پله های صاف فضای کمتری اشغال می کند.

انواع راه پله پله گرد و راه پله مارپیچ عبارتند از :

راه پله گرد تک محور کنسولی که به آن پله گرد دیواری یا پله پیچ معلق نیز می گویند. که از این راه پله برای  فضاهای و جاهایی که امکان استفاده از پله های گرد دیگر نیست, استفاده میشود.

پله گرد تک محور کنسولی برای پله هایی استفاده می شود که عرض آنها تقریبا 80 سانتی متر باشد. البته با شرایط خاص می توان برای کف پله های بزرگتر نیز استفاده نمود.

پله گرد دو محور باکس

کاربرد پله های پیچ دو محور باکس برای فضاهای بزرگ که شعاع  ان زیاد می باشد و بیشتر برای فضاهای تجاری, ویلاهای بزرگ و .. استفاده می شود. در طراحی پله گرد دو محور باکس شعاع داخلی از 30 سانتی متر کمتر نباشد.

راه پله گرد زیر محور یا پله پیچ محور میانی

پله پیچ زیر محور یک پله بسیار شیک و اسپرت می باشد که هیچ محدودیتی در شعاع ندارد. این پله گرد  زیبا امروزه تقریبا برای همه فضاها استفاده می گردد.

پله پیچ دو محور ورق

پله گرد دو محور ورق معمولا برای فضاهایی که شعاع مناسبی دارند استفاده می شود. به خاطر قیمت مناسب و شیک بودن آن پله گرد دو کحور ورق یک پله  اقتصادی بشمار میاید.

پله پیچ دور لوله

این پله گرد زیبا که به آن  پله گرد دور لوله و نیزپله مارپیچ هم  می گویند برای فضاهای بسیار کوچک استفاده می شود که ارزان ترین پله پیچ دکوراتیو محسوب می شود.

پله پیچ محور مرکزی برش خورده

این پله گرد هم برای فضاهای کوچک استفاده می شود همانگونه از نام آن پیداست در این پله گرد شعاع مرکزی آن از  لوله برش خورده تهیه می شود.

پله پیچ تیرآهنی یا ماسونری

همانطور که از نام آن گویا است، این پله بنایی بوده و غیر دکوراتیو می باشد. پله گرد تیرآهنی به خاطر ارزان بودن و همچنین  در سبکهای طراحی کلاسیک کاربرد دارد.

مناسب ترین موقع برای سفارش و اجرای پله گرد چه مرحله ای از پروژه است؟

بهترین زمان برای سفارش و اجرای راه پله گرد و مارپیچ بعد از اجرای اسکلت و سقف ساختمان میباشد.

که حمل ونقل ونصب پله گرد دراین موقع بسیار راحت میباشد ومیتوان از این پله مارپیچ برای ادامه ساخت ساختمان و راحتی تردد کارکران وپرسنل استفاده نمود. و خطرات استفاده از نردبان را از بین برد.

فضای مورد نیاز راه پله پیچ چقدر باید باشد؟

پله گرد معمولا فضای کمتری از راه پله های معمولی وصاف اشغال میکند.

البته در طراحی پله پیچ چند عامل باید بررسی شود:

1-ابعاد وید

2-ضخامت سقف

3-اندازه کف تا کف

پله پیچ باید طوری طراحی شود که سرگیری و سر ترسی در آن وجود نداشته باشد.

برای اجرای هر مدل از پله های مارپیچ فضای خاصی در نظر گرفته میشود .مثلا یک پله گرد دو محور باکس را در فضای کم نمی توان اجرا کرد.

فرق پله گرد با پله مارپیچ چیست؟

هر پله ایی که دارای شعاع خاصی از دایره باشد را پله گرد یا پله پیچ مینامند.که از طریق فرمولهای دایره محاسبه میشود .

در این بین نوع دیگری از پله گرد میباشد که بیشتر از360 درجه چرخش دارد که این نوع پله گرد را پله مارپیچ نام میبرند .

که در اصطلاح به آنها به خاطر شکل خاصی که دارند پله های حلزونی یا پله اسپیرال نیز میگویند

 

 

 

9 / 10
از 5 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :