پله گرد

طراحی و اجرای پله گرد

پایا استپ یکی از فعالان در زمینه طراحی و اجرای پله گرد می باشد. برای ساخت پله گرد و همچنین طراحی و اجرای پله گرد با پایا استپ در ارتباط باشید. طراحی و اجرای پله گرد یک کار کاملا تخصصی است و برای انجام آن حتما باید از افراد کار آزموده در زمینه طراحی و اجرای پله گرد کمک گرفته شود. 

ساخت پله گرد

اما در ساخت پله گرد باید اصول و نکاتی رعایت تا رفت و آمد ساکنین به راحتی انجام شود. اولین نکته ای که در ساخت پله گرد باید رعایت شود عرض پله ها میباشد. عرض پله ها باید به گونه ای در نظر گرفته شود که فضای تنگ و محدودی برای ساکنین بوجود نیاید و به راحتی بتوان از آنها عبور نمود. معمولا برخی از پله گرد ها به دلیل عرض کمی که دارند عبور و مرور ساکنین را سخت و دشوار میکنند.

پله گرد

طرح، رنگ و همچنین متریالی که برای ساخت پله گرد مورد استفاده قرار میگیرد باید از نوعی انتخاب شود که متناسب با دکوراسیون داخلی و سایر اجزا داخلی ساختمان باشد. در دکوراسیون های کلاسیک نمیتوان پله گرد با طرح های مدرن را به کار برد زیرا هیچگونه تناسبی بین پله گرد و دکوراسیون بوجود نخواهد آمد و جلوه ظاهری نامناسبی پدید می آید. به طور مثال در ساختمان هایی که از دکوراسیون کلاسیک برخوردار هستند بهتر است تا پله گرد از نوع چوبی و با طرح های کلاسیک استفاده شود که تناسب کاملی بین پله و دکوراسیون به وجود آید.

سایز و ابعاد پله گرد باید متناسب با فضای ساختمان باشد. همانگونه که در بالا به آن اشاره شد عرض پله های پله گرد باید به گونه ای باشد که عبور و مرور ساکنین به راحتی انجام شود اما برای طراحی عرض پله ها باید به ابعاد و متراژ فضای داخلی ساختمان نیز توجه شود. اگر متراژ و ابعاد داخلی ساختمان کوچک باشد دیگر نمیتوان از پله گرد های عریض استفاده نمود زیرا فضای زیادی را اشغال خواهد نمود.

پله گرد چیست

نوعی از پله وجود دارد که در بخش های داخلی و یا خارجی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند و به آن پله گرد میگویند. پله گرد میتواند حول محوری استوانه ای چندین طبقه از یک ساختمان را به یکدیگر متصل کند. برای ساخت پله گرد از هر متریالی استفاده میشود. در حقیقت این کارفرما و مشتری است که تعیین میکند چه نوع متریالی برای ساخت پله گرد مورد استفاده قرار گیرد. پله گرد از متریال هایی همچون چوب، فلز، سنگ و یا ترکیبی ساخته میشود. پله گرد بر خلاف راه پله هایی که از مصالح ساختمانی ساخته میشود از جذابیت ظاهری بسیار بالایی نیز برخوردار است. در حقیقت برای ساخت پله گرد به جذابیت ظاهری آن توجه بسیار زیادی میشود زیرا این نوع پله در بخش های داخلی نیز نصب میشود که به همین دلیل باید از زیبایی ظاهری برخوردار باشند.

پله گرد

کاربرد پله گرد

همین زیبایی ظاهری پله گرد باعث شده است تا آنرا در عمارت های لوکس و لاکچری استفاده نمایند. اگر گذرتان به ساختمان های بزرگ دوبلکس خورده باشد حتما پله گرد را در بخشی از ساختمان مشاهده نموده اید. این پله گردها با ظاهر زیبای خود نظر هر بیننده ای را به خود جذب میکنند.

اما سوال اینجاست که چرا از پله گرد برای اتصال طبقات مختلف یک ساختمان استفاده میشود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در برخی ساختمان ها به دلیل ساختاری که دارند امکان تعبیه راه پله هایی که امروزه در آپارتمان ها مورد استفاده قرار میگیرند وجود ندارد. اگر قرار باشد این نوع راه پله ها در قسمت های داخلی ساختمان تعبیه شوند مطمئنا جلوه ظاهری بسیار بدی بوجود خواهد آمد که از همین رو پله گرد میتواند راهکار بسیار خوبی برای این دسته از ساختمان ها باشد.

موارد استفاده از پله گرد

البته پله گرد تنها برای ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار نمیگیرد بلکه از آن برای برخی ساختمان های تجاری و اداری نیز استفاده میشود. نوع پله گردی که در ساختمان های با کاربری عمومی مورد استفاده قرار میگیرد با پله گرد ساختمان های مسکونی متفاوت است. در ساختمان هایی که کاربری عمومی دارند به دلیل اینکه میزان رفت و آمد بسیار بالا میباشد باید از متریال هایی برای ساخت استفاده شود که از کیفیت بالاتری برخوردار باشند. به طور مثال فلز و سنگ میتوانند بهترین گزینه برای ساخت پله گرد ساختمان های اداری و تجاری باشد. سنگ و فلز از مقاومت بالایی برخوردار هستند و به راحتی فرسوده نمیشوند.

پله گرد

مزایای استفاده از پله گرد

یکی از مزیت های پله گرد این است که فضای کمتری را نسبت به راه پله های معمولی اشغال میکند. همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد پله گرد حول محور استوانه ای گردش میکند که همین موضوع باعث میشود فضای کمتری اشغال شود. فضایی که پله گرد اشغال میکند شاید به اندازه نیمی از راه پله های معمولی که در خارج آپارتمان برای رفت و آمد ساکنین واحدها تعبیه میشوند نباشد.

مشخصات پله گرد

پله گرد باید در برابر فشار و وزن بالا به خوبی مقاومت کند. ممکن است در طول روز افراد سنگین وزن از پله گرد استفاده نمایند و یا اجسام سنگینی از طریق این پله گرد ها جابجا شود که در این صورت اگر پله گرد از مقاومتی کمی برخوردار باشد به مرور زمان دچار لقی در برخی از قسمت های خود خواهد شد. پله گرد باید در برابر فشار بالا به خوبی مقاومت کند که این مقاومت به استفاده از متریال های با کیفیت و ساخت اصولی باز میگردد.

اگر پله گرد از نوع چوبی باشد حتما باید از نوعی چوب در ساخت آنها استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر آب و فرسایش داشته باشند. بخصوص در مناطقی که میزان رطوبت هوا بالاتر از حد مجاز است باید از چوب های مقاوم در برابر آب و رطوبت در ساخت پله گرد استفاده شود.

10 / 10
از 2 کاربر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :